
Publicaties over beleggen en de Wet toekomst pensioenen (Wtp)
Lees onze artikelen met opinies over en inzichten en reflecties op de Wet toekomst pensioenen (Wtp) en vermogensbeheer.
Met de Wet toekomst pensioenen (Wtp) hebben werkgevers, werknemers en het Kabinet het pensioenstelsel aangepast zodat deze eerlijker, transparanter en meer toekomstbestendig wordt. De Wtp betekent anders denken over pensioen dan we tot nu toe gewend waren. Voor pensioenfondsen betekent het: klaarmaken voor ingrijpende veranderingen in het beleid en de uitvoering van pensioenen.
De Wtp betekent onder andere een overgang naar nieuwe, meer individuele pensioenregelingen, waarbij een keuze kan worden gemaakt tussen de solidaire of flexibele regeling. Voor veel pensioenfondsen betekent dit dat de (voorwaardelijk) toegezegde pensioenuitkeringen (DB/CDC) ruimte maken voor een systeem waarin de hoogte van het pensioen meer afhankelijk is van ingelegde premies en beleggingsrendementen (DC). Deze verschuiving geeft pensioendeelnemers en -fondsen meer flexibiliteit en transparantie, maar brengt ook nieuwe uitdagingen en dilemma’s met zich mee.
Zo vraagt het pensioenproduct onder de Wtp om een volledige herinrichting van bijvoorbeeld de deelnemersadministratie, -communicatie, het vermogensbeheer en het risicobeheer. Centraal hierbij staat een financieringsopzet die past bij de financiële doelstellingen van het pensioenfonds. Meer dan ooit lijkt het beheer van een pensioenfondsbalans dan ook op het beheer van een verzekeraarsbalans, waarbij alle kosten, verwachte rendementen en risico’s (zowel financieel, operationeel als actuarieel) in samenhang moeten worden bekeken en aangestuurd.
Dit is voor ons geen onbekend terrein, het is al jarenlang onze 'core business’. Wij helpen pensioenfondsen dan ook graag met de herinrichting en uitvoering van de financieringsopzet en met de transitie van het huidige naar het nieuwe pensioenstelsel.
Lees onze artikelen met opinies over en inzichten en reflecties op de Wet toekomst pensioenen (Wtp) en vermogensbeheer.
We nemen onze rol als aandeelhouder serieus. Daarom maken we actief gebruik van onze aandeelhoudersrechten. We stemmen op aandeelhoudersvergaderingen en stemmen altijd in lijn met ons beleid voor Socially Responsible Investment (SRI).
26 juni 2025 | 1 min. leestijd
De discussie over de daling van Europese swapspreads sinds 2022 richt zich vaak op middellange looptijden. Maar juist op de korte en hele lange looptijden zie je duidelijker de bepalende factoren van swapsspreads.